ORGANIZATOR:

PATRONAT:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiegoi

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Wystawa zwierząt

Majowa wystawa zwierząt w Minikowie

7 i 8 maja 2016 r. w Minikowie odbyła się XVII Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Jednym z celów wystawy było m.in. pokazanie różnorodności ras zwierząt i ich popularyzacja na terenach wiejskich w chowie przyzagrodowym, przydomowym oraz integracja zainteresowanych osób branżą zwierzęcą. Podczas Wystawy zaprezentowano trzodę chlewną, gęsi hodowlane, kaczki, kury mięsne i kury nieśne, indyki, przepiórki, owce, króliki, króliki i drób ozdobny.

Trzoda chlewna

Na tegorocznej wystawie trzody swoje zwierzęta zaprezentowało 12 hodowców, którzy wystawili 22 knurki i 30 loszek hodowlanych ras pbz, wbp, mieszańców ras białych oraz ras mięsnych. Miłośnicy ras rodzimych mieli natomiast możliwość zobaczenia loszek rasy puławskiej.

Zwierzęta oceniane były na ringu w sobotę, przez komisję w składzie: prof. dr hab. Wojciech Kapelański (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy) – przewodniczący, dr Hanna Jankowiak (UTP w Bydgoszczy), Marek Mońko i Tomasz Kmuk (obaj z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, filia w Bydgoszczy). Ocena zwierząt odbywała się w obecności publiczności. Oceniano nie tylko pokrój i prawidłowość ruchów, ale także przygotowanie zwierząt do wystawy.

Jak zgodnie podkreślili wszyscy członkowie komisji, zwierzęta prezentowały bardzo wysoki poziom hodowlany i były bardzo dobrze przygotowane do wystawy. Spośród 52 sztuk zarodowej trzody chlewnej, komisja wybrała 8 czempionów i 13 wiceczempionów.

Wystawę trzody chlewnej dofinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Wystawa owiec, drobiu i zwierząt futerkowych (królików i szynszyli)

W tym roku 64 wystawców prezentowało swoje najlepsze zwierzęta. Powołane zostały 3 komisje oceny zwierząt. Nagrodzeni hodowcy zwierząt, otrzymali czempiony i wiceczempiony za najlepsze zwierzęta, puchary i dyplomy pamiątkowe.

 

Współorganizatorzy wystawy:

Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej w Bydgoszczy

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS – filia w Bydgoszczy

Krajowa Rada Drobiarstwa–Izba Gospodarcza

Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie