ORGANIZATOR:

PATRONAT:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiegoi

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Relacja

REKORDOWE LATO na WSI w MINIKOWIE

W dniach 7-8 maja 2016 r. w Minikowie odbyły się targi turystyczno-ogrodnicze „Lato na Wsi” oraz regionalna kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Głównym organizatorem imprezy był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał dyrektor Ośrodka pan Roman Sass.

Targi cieszyły się, jak co roku, dużym zainteresowaniem zwiedzających (ponad 25 tys.) i wystawców (300). Głównym celem imprezy była prezentacja tradycji kulturowych i walorów przyrodniczych województwa kujawsko-pomorskiego oraz działalności pozarolniczej.

Najliczniejszą grupę wystawców stanowili ogrodnicy (101) i hodowcy zwierząt. W wystawie ogrodniczej uczestniczyło 101 wystawców. Był to prawdziwy festiwal kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek owocowych, iglaków itp. Każdy mógł znaleźć nowe inspiracje dla swoich ogrodów i balkonów.

Licznie reprezentowane były także instytucje i organizacje wspierające rolnictwo, samorządy lokalne, Urząd Marszałkowski, gospodarstwa pasieczne, agroenergetyka itp. Tradycyjnie nie zabrakło reprezentantów powiatów, Kół Gospodyń Wiejskich, Lokalnych Grup Działania oraz gospodarstw ekologicznych, które zaprezentowały atrakcje turystyczne i kulinarne powiatów województwa kujawsko-pomorskiego.

Ważnym elementem imprezy jest również promocja działalności gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych oraz działań sprzyjających ochronie naturalnego środowiska.

Ponadto odbyło się podsumowanie etapu regionalnego konkursu BHP w rolnictwie, organizowanego przez KRUS i PIP, konkurs dla publiczności z tematyki ekologicznej. Jednym z konkursów, który cieszył się dużym zainteresowaniem był konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Dużą atrakcją dla zwiedzających była największa w regionie Wystawa Zwierząt Hodowlanych – świń, owiec, drobiu hodowlanego i ozdobnego oraz zwierząt futerkowych.

W sobotę Oddział Powiatowy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej i Komenda Powiatowa PSP w Nakle nad Notecią zorganizowali Krajeńsko-Pałuckie Zawody Sikawek Strażackich. Natomiast w niedzielę – już po raz piąty odbyła się Krajowa Wystawa Szpiców i Psów Ras Pierwotnych,  której organizatorami byli: Polski Związek Kynologiczny O/Chojnice oraz Stowarzyszenie Miłośników Psów Zaprzęgowych „Sfora Nakielska”.

Na stoisku Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego studenci z koła naukowego CIBUS przeprowadzili pokazy kuchni molekularnej pod kierunkiem dr Józefa Sadkiewicza. Przedstawiono nieodkryte możliwości zastosowania technik kulinarnych z kuchni molekularnej – magicznego połączenia natury z nauką.

Targi objęte były patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Struktura wystawców:

Branża Liczba wystawców
Firmy, instytucje wspierające rolnictwo, Parki Krajobrazowe 47
Ogrodnicy 102
Rękodzieło 30
Miody 6
Producenci żywności 28
Hodowcy zwierząt 87
Łącznie 300